كد خبر : 1122     تعداد بازدید: 649

اخبار پژوهشکده
فروش فلش 128 مگابايتي بجاي هارد 500 گيگابايتي

شاهکار چيني‌ها در فروش فلش 128 مگابايتي به جاي هارد 500 گيگابايتي!

به گزارش فارنت و به نقل از پي‌سي‌آر آنلاين اگرچه اين روزها تقريبا اجناس چيني گوشه‌گوشه زندگي ما، علي‌الخصوص زندگي ديجيتال ما را پر کرده‌اند اما هنوز خريد اجناس چيني با تنها مزيت ارزان‌قيمت بودن، چندان نمي‌تواند رضايت خاطر و اطمينان ما را جلب کند.
 

 
اين تجربه‌ايست که يک شهروند روسي با ناديده گرفتن تجربه ديگران و خريد يک هارد درايو 500گيگابايتي چيني به آن دست پيدا کرده است.
اين شهروند روسي که در مناطق مرزي روسيه با چين زندگي مي‌کند در سفري به چين با ديدن قيمت فوق‌العاده ارزان يک هارد درايو500 گيگابايتي با برند  سامسونگ براي خريد آن وسوسه مي‌شود اما هنگامي که براي ريختن اطلاعات به  درون اين هارددرايو اقدام مي کند متوجه مي‌شود که اين هارددرايو خيلي کمتر از آنچه که بر روي آن نوشته شده است ظرفيت دارد.
او با مراجعه به يک مرکز تعميرات رايانه در کشور خود مشکل خود را مطرح مي کند که اين مرکز با گشودن پشت اين هارددرايو به عمق فاجعه پي مي‌برد. همانطور که از تصوير پيداست متخصصين تقلب و جعل قطعات تنها با ساخت قاب هارد درايوهاي سامسونگ و چسباندن دو مهره بزرگ براي رسيدن به وزن لازم تنها يک فلش‌درايو 128 مگابايتي را در درون هارددرايو قرار داده‌اند.
بنا به اعلام اين مرکز تعميرات قطعه‌ساز چيني سپس با هک کردن فيرم‌وير اين حافظه فلش کاري کرده تا در هنگام اتصال اوليه اين حافظه فلش به صورت ظاهري حافظه‌اي معادل500 گيگابايت را نشان دهد اما در هنگام ريختن اطلاعات بر روي آن، مشتري فريب‌خورده تازه متوجه ماجرا مي‌شود. 

اخيرا از اين گونه حافظه ها در گذرگاه‌هاي مرزي علي الخصوص در مناطق مرزي غرب کشور نيز مشاهده شده است و حافظه‌هاي فلش با ظرفيت بالا اما با قيمتي پائين به فروش مي‌رسد که تنها سود هنگفتي را عايد افراد فرصت‌ طلب مي‌کند. با توجه به نبود مرجع رسيدگي به اين گونه اقدامات، بجاست کاربران ايراني خود از خريد اين گونه حافظه‌ها خودداري کرده و به خريد اجناس با  گارانتي‌هاي معتبر داخلي اقدام نمايند.