كد خبر : 1266     تعداد بازدید: 193

اخبار پژوهشکده
فوت و فن خريد پرينتر
هنگامي تصميم به خريد پرينتر مي گيريد، احتمالا زمان طولاني به فکر کردن درباره مشخصات و مقايسه مي پردازيد. به مواردي همچون تعداد صفحاتي که هر کارتريج پرينتر چاپ مي کند و اينکه به صورت خودکار مي تواند دو روي کاغذ چاپ کند، توجه مي کنيد. هميشه به اندازه کافي براي شناخت مشخصات پرينتري که فکر مي کنيد ارزان قيمت و به صرفه است وقت بگذاريد، تا در آينده هزينه هاي گزاف روي دست شما نگذارد. در اين مطلب به خصوصياتي از پرينتر مي پردازيم که بايد مورد توجه قرار گيرند و خصوصياتي را که توجه به آنها لزومي ندارد براي تان ليست مي کنيم.

1- پرينترها: خصوصياتي که نبايد به آنها زياد توجه کنبم

سرعت موتور (سرعت چاپ):
تصور مي شود اعداد سرعت موتور که اغلب سازنده ها بر آن تاکيد دارند، مي تواند نشان دهنده اين باشد که يک کار چاپي حجيم و پرصفحه چقدر طول خواهد کشيد. اما پرينترسازها معمولا اين اعداد را تحت شرايطي محاسبه مي کنند که با کاربري واقعي تفاوت بسيار زيادي دارد. مثلا ممکن است اين نتيجه اي که بر روي کارتن پرينتر مي بينيد، تست سرعت در حالت draft يا پيش نويس با سرعت بالا باشد. اما اغلب ما با کيفيت معمولي و پررنگ از پرينتر استفاده مي کنيم که خيلي کندتر است. يا اينکه مدت زمان پردازش تا شروع چاپ اولين صفحه را در محاسبات لحاظ نمي کنند، اما متاسفانه اين تاخير پردازشي بخش جدايي ناپذيري از هر پرينت است.

2- پرينترها: خصوصياتي که تا حدي قابل توجه اند

سيکل پرينت ماهيانه:
اين عدد مي تواند نشانگر ميزان دوام پرينتر باشد، پس براي انتخاب هاي اداري و يا افرادي که کارهاي چاپي سنگين دارند، بايد به اين عدد توجه ويژه اي داشت. البته پرينترهاي ارزان قيمتي که براي کاربردهاي خانگي استفاده مي شوند، حتي ممکن است اين عدد را در بروشور خودشان نداشته باشند.

اگر پرينتري سيکل ماهيانه ?? هزار داشته باشد، براي بيگاري در يک شرکت بزرگ يا مرکز چاپ و تکثير ساخته شده، پول تان را بيهوده براي استفاده خانگي دور نريزيد. توجه داشته باشيد که شما به طور معمول تنها ?? تا ?? درصد سيکل چاپ پرينتر را در خانه و دفتر کار استفاده خواهيد کرد، پس در مصارف کوچک زياد دنبال اين عدد نباشيد.

رزولوشن چاپ:
رزولوشن واقعي يک پرينتر، آنقدرها که شرکت هاي توليدي بر روي آن تاکيد دارند، مهم نيست. زيرا شما در بهترين حالت، به کيفيتي بيشتر از ??? در ??? نقطه در اينچ (dpi) نياز نخواهيد داشت. عباراتي همچون optimized يا بهينه شده و up to قبل از رزولوشن تنها تبليغاتي بوده و شما را از اعداد واقعي دور مي کند. اگر هم به دنبال تصاوير و متن هاي زيبا و قابل توجهي هستيد، بهتر است به دنبال رزولوشن ???? در ???? دي پي آي باشيد.

رزولوشن اسکن:
همانند رزولوشن چاپ، رزولوشن اسکن هم مي تواند با کمي فريب و تبليغات همراه شود. به عنوان يک سنجش صحيح به دنبال رزولوشن نوري يا optical resolution باشيد. البته زياد سخت گير نباشيد، رزولوشن ??? نقطه در اينچ (dpi) براي اسکن کافي است. کيفيت بالاتر هميشه به معني مدت زمان اسکن بيشتر، اسکن کندتر و اندازه فايل بزرگتر است. حواس تان به عباراتي چون interpolated و optimized و up to باشيد.

3- پرينترها: خصوصياتي که بايد مورد توجه قرار گيرند

چاپ دو روي اتوماتيک:
پرينترهايي که چاپ دو روي اتوماتيک (Automatic duplexing) دارند، صرفه جويي بسيار خوبي در کاغذ دارند. اين هم خبر بسيار خوبي براي درختان و جيب ما است. اگر هم براي هزينه کمتر پرينتري ارزان تري خريده ايد، بد نيست که براي لطف به جيب تان و ترحم بر درختان، کمي وقت گذاشته و به صورت دستي چاپ ها را دو رو انجام دهيد.

Page yield‫:‬
همه کارتريج هاي جوهر پرينتر خصوصيتي به نام Page yield دارند که نشان دهنده تعداد صفحاتي است که يک کارتريج مي تواند چاپ کند. اين خصوصيت بر روي تمامي پرينترها قابل مشاهده است. اما استاندادهاي صنعتي ISO‪/‬IEC باعث شده اند تقريبا اعداد ذکر شده روي اکثر کارتريج ها قابل اعتماد و نسبتا صحيح باشند.

کارتريج هاي استارتر:
برخي از پرينترهاي ليزري ارزان قيمت، هنگام فروش به جاي يک کارتريج با اندازه معمولي، اغلب با کارتريج هاي کوچکتري با نام Starter-size cartridge عرضه مي شوند. با اين کار قيمت تمام شده براي کارخانه و مشتري کمتر مي شود. اما توجه داشته باشيد که اين کارتريج سريع تر از حد معمول تمام شده و هزينه خريد کارتريج زودتر از موعد را روي دست تان مي گذارد.