كد خبر : 1283     تعداد بازدید: 419

اخبار پژوهشکده
15 ميانبر کيبرد مفيد براي افزايش کارايي در ويندوز
15 ميانبر کيبرد مفيد براي افزايش کارايي در ويندوز
نارنجي: اگر شما خود را يک کاربر حرفه اي يا حتي آماتور پي.سي بدانيد، حتما ارزش ميانبر هاي کيبرد در افزايش کارايي را درک مي کنيد. تقريبا اکثر کاربران، براي کار هايي مثل کپي و پيست کردن متن هايشان از کيبرد استفاده مي کنند. يا وقتي وضع پايداري ويندوز وخيم مي شود از ميانبري مثل Ctrl + Alt + Delete استفاده مي کنند. اين ها ميانبر هاي رايج و جا افتاده اي در ميان کاربران هستند. اما يک بخشديگر هم از ميان بر ها هستند که در چند سال اخير به ويندوز اضافه شده اند. اما متاسفانه بسياري از کاربران از آن ها بي اطلاع هستند. بنابر اين اگر مي خواهيد به طور مختصر و مفيد با 15 ميانبر عالي براي افزايش کارايي، آشنا شويد؛ در ادامه مطلب همراه ما باشيد.

- تکان دادن يک کلمه اي اشاره گر با هر حرکت:
مشغول تايپ هستيد. نگاهي به صفحه مانيتور مي اندازيد و مي بينيد يک کلمه در وسط خط شما اشتباه تايپ شده. احتمال زياد از کليد هاي جهت دار کيبرد براي رسيدن به آن کلمه و ويرايشش استفاده مي کنيد. اشاره گر با هر بار فشار دادن کليد هاي جهت دار، يک حرف به عقب يا جلو مي رود. از اين به بعد کليد Ctrl را هم درگير کنيد تا اشاره گر مجبور شود يک کلمه به جلو/عقب برود. به اين ترتيب سرعت شما افزايش خواهد يافت.
- انتخاب يک کلمه اي متون با هر حرکت:
گاهي وقتي مشغول تايپ هستيد و متوجه اشتباه بودن چند کلمه مي شويد، شيفت را مي گيريد و با کليد هاي جهت دار ويندوز کلمه هاي غلط را انتخاب کرده، ويرايش مي کنيد. در اين هنگام با هر بار زدن کليد هاي جهت دار، يک حرف انتخاب مي شود. اما اگر دوباره به سراغ کليد Ctrl برويد، مي توانيد با هر بار زدن کليد، يک کلمه را انتخاب کنيد.

- حذف يک کلمه با هر حرکت:
کاملا طبيعي است که براي حذف کلمات از کليد Backspace استفاده کنيد. اما اين کليد هم حرف ها را پاک مي کند. براي عملکرد سريع تر لازم است Ctrl را هم همراه بک اسپيس فشار دهيد تا با هر بار فشار دادن اين دکمه يک کلمه از متنتان پاک شود.
- انتخاب تمام متن هاي خط فعلي:
براي اين که بخواهيد متن ها را در خط فعليتان انتخاب کنيد، راه درازي پيش رو نداريد! کافي است کليد شيفت را با دکمه Home يا End ترکيب کنيد تا اين عمل انجام شود. ضمنا يادتان باشد اگر کليد شيفت را با Home بگيريد، متون از اول خط تا جايي که اشاره گر در آن قرار دارد انتخاب مي شوند. اما اگر از دکمه End استفاده کنيد. متون از مکان اشاره گر تا انتهاي خط انتخاب مي گردند.
- کوچک کردن تمامي پنجره ها:
مي خواهيد با يک حرکت تمام پنجره هايتان را مينيمايز (کوچک) کنيد؟ از ترکيب کليد هاي ويندوز و M استفاده نماييد.
- بين پنجره ها بچرخيد:
اگر به هر دليلي لازم شد بين پنجره هاي باز يا بسته گردشي داشته باشيد، مي توانيد از ترکيب کليد هاي ويندوز و Tab استفاده کنيد. در ويندوز 7 و ويستا، اين کار در نمايي سه بعدي و لذت بخش انجام مي پذيرد.

- کامپيوتر را قفل کنيد:
مطمئنا بازگشت به صفحه ي ورود پسورد و به عبارتي قفل کردن کامپيوتر، کاري است که با کيبرد، راحت تر و لذت بخش تر مي شود. کليد ويندوز را با L ترکيب کنيد و خلاص!
- بالا آوردن تسک منيجر:
هنگامي که يک برنامه هنگ مي کند يا از کنترل خارج مي شود، تسک منيجر اهميتي خارق العاده مي يابد. گاهي اوقات تسک بار هم از کنترل خارج شده و راهي به جز Ctrl + Alt + Delete باقي نمي ماند. اما گاهي همين راه هم مسدود مي شود. در اين گونه وضعيت ها کليد هاي Ctrl + Shift + Esc در را برايتان باز مي کنند و شما را به تسک منيجر مي برند.

- گرفتن اسکرين شات از پنجره فعال:
کليد Prt Scr (پرينت اسکرين) هميشه براي گرفتن اسکرين شات از صفحه محيا است. اما گاهي ما فقط نياز داريم که از پنجره ي فعال اسکرين شات بگيريم. در اين هنگام بايد از چاشني Alt استفاده کنيم. پس با ترکيب Alt + Prt Scr امکان اسکرين شات گرفتن از پنجره فعال محيا مي شود.
- تغيير نام يک فايل:
براي تغيير نام معمولا دو گزينه متداول وجود دارد. يکي کليک راست و انتخاب Rename است. ديگري دو بار کليک کردن با فاصله. اما يک راه ديگر هم وجود دارد و آن انتخاب فايل و فشردن کليد F2 است. اين کار يک تغيير نام ساده نيست، بلکه فراتر از آن است! فرض کنيد 5 فايل متني داريد که مي خواهيد آن ها را با يک قالب خاص نام گذاري کنيد. به طوري که همه ي آن ها داراي حرف Text باشند. کافي است فايل هاي مورد نظر را انتخاب کرده و F2 را فشار دهيد. نام فايل ها به اين صورت تغيير خواهد کرد: Text(1) – Text(2) – Text(3)
- زوم کردن:

براي زوم کردن، از اين به بعد به جاي استفاده از ابزار ذره بين نرم افزار مربوطه و يا فشار دادن يک دکمه خاص، از ترکيب Ctrl و اسکرول موس استفاده نماييد. اين کار در طيف گسترده اي از نرم افزار ها جواب مي دهد و واقعا پر کاربرد است.

- برگشتن به حالت زوم نرمال:
اگر از ميانبري که در بالا ذکر شد، در مرورگرتان استفاده کنيد؛ احتمالا در برگشتن به حالت نرمال کمي دچار مشکل خواهيد شد. چرا که اولا شما حالت نرمال را گم مي کنيد، دوما مرورگرتان کمي کند عمل مي کند. اين مساله در باره بعضي از نرم افزار ها مانند مرورگرها هم صادق است. پس براي حل اين مشکل کافي است کليد هاي Ctrl + 0 را بگيريد و به حالت نرمال بازگرديد.

- يک تب جديد درمرورگر باز کنيد:
باز کردن يک تب جديد در مرورگر اصلا کار سختي نيست. چه با موس باشد؛ چه با کيبرد. اما به هر حال ممکن است بعضي ترجيح دهند براي اين کار از ميانبر کيبردي اش استفاده کنند. ميانبري که عبارت است از Ctrl و T.
- باز کردن تب هاي بسته شده:
شايد از بستن يک تب، احساس ندامت و پشيماني کنيد. در اين مورد من شخصا استفاده از ميانبر کيبردي را به هر روش ديگري ترجيه مي دهم. پس Ctrl + Shift + T را فشار داده و خيال خودتان را راحت کنيد.
- فوکوس کردن روي جعبه ي جستجو / URL در مرورگر:
با ترکيب کليد هاي Ctrl + L مي توانيد به سرعت روي بخش جستجو يا بخش وارد کردن URL در مرورگرتان فوکوس کنيد. اين کار مي تواند سرعت شما را تا حد زيادي هنگام جستجو افزايش دهد.