كد خبر : 1704     تعداد بازدید: 169

اخبار پژوهشکده
آسيب پذيري در پرينترهاي ليزري و تبديل آنها به بمب ساعتي
نارنجي: شايد فعلا پرينتر ليزري شما روي ميزتان کاملا کاربردي و بي خطر به نظر برسد، اما در حقيقت مي تواند تبديل به يک بمب ساعتي واقعي شود. تنها بايد صبر کنيد و منتظر نفوذ يک هکر ماهر به درون آن باشيد! وقتي مي گوييم که پرينتر مي تواند تبديل به يک بمب شود، از استعاره و مجاز صحبت نمي کنيم،بلکه دقيقا و به معني واقعي کلمه هکرها مي توانند باعث شوند که پرينترهاي ليزري دنيا  منفجر شده و شعله ور شوند. در حقيقت پتانسيل پايان ناپذيري براي ايجاد حريق عمدي از راه دور با استفاده از پرينترها در اختيار خرابکارها قرار خواهد گرفت که پس از نفوذ به يک بانک اطلاعاتي و سرقت داده ها، به راحتي آن سخت افزار موجود در آن مرکز را به آتش بکشند.
محققان دانشگاه کلمبيا به تازگي با کشف يک رخنه امنيتي در پرينترهاي ليزري اچ پي، متوجه شدند که توانايي انجام چنين کاري را دارند. اما متاسفانه اين قابليت محدود به پرينترهاي اچ پي نيست و مي توان ديگر برندهاي پرينتر را هم تحت تاثير و نفوذ قرار داد. تقريبا همه پرينترها همزمان با دريافت هردستور پرينت، به دنبال دريافت به روز رساني فريم‏ور خود از طريق دستگاه يا شبکه مي گردند. اما متاسفانه تعداد کمي از آنها اعتبار و اصالت فايل فريم‏ور دريافتي را کنترل مي کنند. يک آپديت تقلبي مي تواند به سادگي از طريق يک فايل از طريق اينترنت ارسال شده و به صورت مستقيم براي چاپ به پرينتر منتقل شود.

شرکت اچ پي گفته که به صورت جدي در حال بررسي مشکل است و به دنبال راه حلي براي اين مشکل است. همچنين اين شرکت ادعا نموده که پرينترهاي جديد اين شرکت چنين مشکلي ندارند. حرفي که بايد مورد آزمون قرار گيرد.