كد خبر : 1756     تعداد بازدید: 267

اخبار پژوهشکده
رعايت نکات امنيتي در استفاده از سرويس پست الکترونيک
قابل توجه کليه همکاران گرامي
با توجه به اينکه سرويس پست الکترونيک بعنوان ابزاري فراگير و سريع جهت انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار مي گيرد لازم است تا در خصوص استفاده از اين سرويس بعلت قرار گرفتن در شبکه اينترنت نکات امنيتي رعايت گردد .
1- از انتقال اطلاعات داراي طبقه بندي و محرمانه و گزارشات پروژه ها از طريق اين سرويس و بستر اينترنت جدا خودداري نماييد.
2- بهيچوجه از پست الکترونيک و فضاي اختصاص يافته به شما بعنوان محل ذخيره سازي اطلاعات استفاده نکنيد.
3 - از وارد كردن پست الكترونيك خود در هر سايت و هر پنجره‌اي كه وارد مي‌شويد خودداري كنيد.بسياري از سايت‌هايي كه پس ازدريافت آدرس پست الكترونيك به شما خدمات رايگان ارائه مي دهند‌، با فروختن آدرس پست الكترونيك شما به ديگران كسب در‌آمد مي‌كنند و پس از مدت كوتاهي سيل هرزنامه‌هاي تبليغاتي و مزاحم به صندوق پستي شما سرازير خواهد شد.پس آدرس پست الكترونيكي خود را فقط در جايي وارد كنيد كه واقعا لازم باشد.
 
4 - به هر فرد يا سيستم رايانه‌اي اعتماد نكنيد! از كلمه عبور خود محافظت كنيد‌، در فاصله‌هاي زماني مرتب مثلاً هر 2 ماه يكبار همه كلمه‌هاي عبور خود را عوض كنيد‌، اگر مجبور شديد براي يك مورد خاص و اضطراري كلمه عبور خود را به كسي بدهيد‌، در اولين فرصت اقدام به تعويض آن نماييد.روي هر سيستم كه در اختيارتان قرار مي‌گيرد و به آن مطمئن نيستيد كلمه
عبور خود را وارد نكنيد. هنگام استفاده از اينترنت و پست الكترونيكي در كافي نت‌ها و يا فرودگاه و ديگر اماكن عمومي بسيار مراقب باشيد اگر از امنيت آن مجموعه اطمينان نداريد‌، اصلاً از سرويس‌ها آنان استفاده نكنيد.

5 - هنگام استفاده از فايل‌هايي كه به نامه‌هاي الكترونيكي ضميمه شده‌اند‌، بسيار مراقب باشيد اگر فرستنده را نمي‌شناسيد و يا به وي اعتماد نداريد بهتر است فوراً نامه و ضميمه‌هاي آن را حذف كنيد.در هر صورت حتماً قبل از باز كردن فايل‌هاي ضميمه نامه‌هاي الكترونيكي آنها را با ويروس‌ياب بررسي كنيد مخصوصاً اگر فايل ضميمه از نوع اجرايي باشد .

6- با هرزنامه‌ها مبارزه كنيد ، از جواب دادن به هرزنامه ها خودداري كنيد زيرا با اين كار به فرستنده
نشان مي‌دهيد كه شما نامه‌هاي آنها را مي خوانيد واين سبب ارسال نامه‌هاي بيشتر به صندوق پستي شما مي‌شود.بسياري از هرزنامه‌ها در انتهاي خود مطالبي درباره چگونگي توقف ارسال آن نامه به شما دارد.معمولاً لازم است كه آدرس پست الكترونيكي خود را در يك صفحه وارد كنيد تا با خبردار شدن فرستنده‌، ارسال هرزنامه به شما متوقف شود.اگر اين روش كارساز نبودمي‌توانيد آدرس پست الكترونيكي فرستنده هرزنامه را به ليست سياه اضافه كنيد !در تنظيمات بيشتر نرم‌ افزارهاي پست الكترونيك مانند QUTLOOK EXPRESS,QUTLOOK وهمچنين ارائه دهندگان سرويس‌هاي پست الكترونيك نظير Hotmail,Yahoo و غيره جايي براي Block كردن فرستندگاني كه هرزنامه ارسال مي‌كنند‌، وجود دارد.همچنين امكان فيلتركردن نامه‌ها بر اساس فرستنده‌، موضوع و يا حتي محتوي متن نامه به كاربر داده شده است.

7- سطل آشغال را مرتباً خالي كنيد !نامه هاي حذف شده شما معمولاً به طور خودكار به سطل آشغال هدايت مي‌شوند.معمولاً ارايه دهندگان سرويس‌هاي پست الكترونيك نظير Yahoo يا Hotmail وغيره به طور خودكار در فاصله‌هاي زماني از پيش تعيين شده سطل آشغال را خالي مي كنند.اما بسياري نرم افزارهاي پست الكترونيك و برخي از ارائه دهندگان پست الكترونيك نامه‌هاي حذف شده را آن قدر در سطل آشغال نگه مي‌دارند تا كاربر شخصا اقدام به حذف آنها كند.عدم حذف نامه‌ها وباقي ماندن
آنها در سطل آشغال علاوه بر هدر دادن فضا‌، به دليل وجود نامه‌هاي ويروسي در سطل آشغال امنيت سيستم شما را پايين مي‌آورد بنابر‌اين سطل آشغال را مرتباً خالي كنيد.همچنين معمولاً شاخه‌اي براي اختصاص هرزنامه‌ها با نام Junk Mail Folder و يا Bulk Mail و يا نام مشابهي وجود دارد كه لازم است علاوه بر سطل آشغال اين شاخه را نيز مرتبا خالي كنيد.

8- گول نخوريد!ممكن است نامه‌اي دريافت كنيد كه از شما مي خواهد كه آن نامه را به 10 نفر از دوستان خود ارسال كنيد و سپس به دليل كمك به يك پروژه بررسي مسير‌يابي نامه‌هاي الكترونيكي‌، يك شبه پولدار شويد. شما با خود مي‌انديشيد كه ارسال 10 نامه الكترونيكي‌، براي شما هزينه چنداني ندارد‌، اما هنگامي كه تعداد افرادي با انديشه اين چنيني زياد مي‌شود‌، حجم بالايي از ترافيك شبكه اينترنت‌، مصرف مي‌گردد. نامه‌هايي با مضامين از قبيل "اين نامه را براي 10 نفر بفرستيد" و يا "كامپيوتر شما آلوده به ويروس خطرناكي است" يا چيزهايي از اين قبيل معمولاً براي گول زدن شما ارسال مي شود.

از باز كردن سايتهايي كه نمي‌شناسيد خودداري كنيد.همچنين هنگام گشت‌زدن در وب از دريافت برنامه و فايل اجرايي از هر سايت وب كه به آن مطمئن نيستيد‌، خودداري كنيد.هنگام استفاده از رايانه‌، به هر پنجره كه ظاهر مي شود‌، دقت كنيد.

برخي از كاربران فقط بلدند كه كليد Yes ويا Agree accept,continue Next, را فشار دهند بدون آنكه مطالب آن صفحه را بخوانند و معمولاً موقعي متوجه اشتباه خود مي‌شوند كه كار از كار گذشته است‌، اين قبيل كاربران حتي ممكن است‌، هيچگاه متوجه اشتباه خود نشوند!اگر پنجره‌اي باز شد كه مطالب آن را متوجه نشديد‌، حتي اگر يك كليد و تنها يك گزينه براي ادامه داشت‌، قبل از ادامه دادن پيام آن پنجره را يادداشت كنيد شايد يك متخصص رايانه در هنگام بروز مشكل با استفاده از آن پيام‌ بتواند به راحتي مشكل شما را حل كند.
 
با تشکر
 اداره شبکه