كد خبر : 2040     تعداد بازدید: 226

اخبار پژوهشکده
بر فراز ابرها؛ مقايسه سرويس‌ هاي Cloud قسمت دوم Apple

در 
قسمت قبلي مقايسه سرور‌هاي Cloud به شرکت گوگل و سرويس‌هاي متعدد اين غول ديجيتال در دنياي Cloud پرداختيم در قسمت دوم به سراغ يکي ديگر از بزرگان اين رده يعني Apple با سرويس معروف iCloud رفته‌ايم. با ما در بررسي مشخصات و قابليت‌هاي اين سرويس همراه شويد.

which_cloud_services_are_right_for_you_second_part_01.jpg
يکي از جملات ماندگار استيو جابز اندکي پيش از مرگ اين اسطوره ماندگار در خلال آخرين کنفرانس WWDC اين شرکت در سال گذشته در سانفرانسيسکو بيان شد جابز در اين رويداد ضمن اشاره به تلاش همه‌جانبه مجموعه خود در تغيير کارکرد کلاسيک PC و Mac از انتقال مرکز زندگي ديجيتالي کاربران به Cloud سخن گفت؛ اين مقدمه کوتاه سرانجام منجر به برپائي سرويس جذاب iCloud بر پايه تجارب سرويس MobileMe شد که پروسه انتقال فايل مابين کليه دستگاه‌هاي Apple را بصورت کاملا اتوماتيک و خودکار انجام مي‌دهد بعنوان مثال همزمان با دانلود يک تراک موسيقي از iTunes توسط آيفون، سرويس Cloud، اين تراک را بصورت خودکار به Mac کاربر نيز انتقال خواهد داد و يا همزمان با گرفتن يک عکس توسط iPhone مي‌توان بلافاصله آن را در صفحه‌نمايش بزرگ iPad نيز در اختيار داشت. جابز در ادامه با اشاره به پروسه مشکل و وقت‌گير آپديت نگه‌داشتن اطلاعات مختلف در دستگاه‌هاي متفاوت کاربران از انجام اتوماتيک اين عمل در سرورهاي Cloud خبر مي‌دهد جائيکه حتي نيازي به کوچکترين دخالت کاربران نيز نبوده و عمليات انتقال فايل مابين دستگاه‌هاي مختلف بصورت کاملا ساده و بي دردسر انجام مي‌شود. اين سرويس البته همچون تقريبا تمامي ديگر محصولات اپل از خاصيت انحصاري و بسته اين شرکت تبعيت مي‌کند بطوريکه نه تنها خبري از پشتيباني اين سرويس در سيستم‌عامل‌هاي ديگر مثل اندرويد وجود ندارد بلکه حتي نسخه‌هاي پائين‌تر سيستم‌عامل iOS مثل نسخه 4 و يا Mac هاي مجهز به نسخه Snow Leopard نيز بطور کامل از تمامي امکانات iCloud بهره‌مند نمي‌شوند محدود کردن و اجبار کاربران به دخالت iTunes در حين استفاده از اين سرويس از ديگر نکات نچندان دلچسب در رابطه با iCloud است.

which_cloud_services_are_right_for_you_second_part_02.jpg
نکات انحصاري منفي iCloud به موارد گفته شده در بالا نيز محدود نمي‌شود يکي ديگر از محدوديت‌هاي اين سرويس عدم امکان آپلود هرگونه فايل يا پرونده متفرقه به درون آن است؛ اين سرويس تنها پذيرنده فايل‌هاي توليد شده توسط اپليکيشن‌هاي مورد پشتيباني توسط iCloud بوده و تلاش براي انتقال هرگونه فايل ديگري به اين سرورها برخلاف سرويس‌هاي رايگان برجسته‌اي همچون Dropbox يا SugarSync بي‌نتيجه خواهد بود. مشکل ديگر iCloud عدم دسترسي به اين سرويس از طريق شيوه معمول مرورگر اينترنتي‌ست جائيکه تقريبا برخلاف تمامي ديگر سرويس‌هاي مشابه با لاگين در سايت iCloud.com محلي براي دسترسي به فايل‌هاي آپلود شده در نظر گرفته نشده و تنها از اين طريق مي‌توان به سرويس Mail، کنتاکت و تقويم دسترسي داشت.

which_cloud_services_are_right_for_you_second_part_03.jpg
البته موارد گفته شده در اين رده براي کاربران هميشگي آيفون نه تنها نشاني از ضعف سرويس‌هاي Apple به شمار نمي‌رود بلکه کاملا بعکس نمادي از سرويس‌هائي انحصاري براي اين کاربران محسوب مي‌شود و مخصوصا براي کاربران استفاده کننده از آخرين گجت‌هاي اين شرکت مجهز به نسخه‌هاي iOS 5.0 مشکل چنداني ايجاد نخواهد کرد. از جمله اين سرويس‌ها بايد به Photostream در خارج کردن 1000 عکس آخر حاضر در گجت‌هاي اپل و ذخيره آن‌ها بروي سرور iCloud براي دسترسي و دانلود بلافاصله آنها بروي ديگر دستگاه‌هاي منطبق به محض روشن کردن آنها اشاره کرد. امکان جالب ديگر اين سرويس قابليت  pauseکردن يک بازي در يک گجت اپلي (مثل iPad) و سپس ادامه دادن آن در گجت ديگر (مثل iPhone) است. حافظه در نظر گرفته شده يراي سرويس iCloud اپل براي ذخيره اطلاعات مختلفي همچون backup داده‌ها برابر با 5 گيگابايت است اين مقدار با اينکه در نگاه اول نسبت به ديگر سرويس‌هاي حتي رايگان در اين زمينه اندک به نظر مي‌رسد اما توجه به اين نکته که هيچيک از موارد خريداري شده از iTunes شامل اپليکيشن‌ها، موزيک و کتاب‌ و همچنين تصاوير آپلود شده از طريق سرويس Photostream جزء اين حافظه محسوب نمي‌شوند، اين 5 گيگابايت را بيشتر از آنچه در نگاه اول به نظر مي‌رسد جلوه مي‌دهد. 

which_cloud_services_are_right_for_you_second_part_04.jpg
در اين ميان برخي از امکانات iCloud در حال حاضر تنها در آمريکا در دسترس قرار داشته و ساير کاربران همچنان به انتظار فعال شدن اين سرويس‌هاي جذاب در کشورهاي ديگر هستند از جمله اين موارد بايد به iTunes in Cloud و سرويس iTunes Match اشاره کرد. در سرويس iTunes in Cloud قابليت دانلود دوباره برنامه‌هاي پيش از اين خريداري شده بدون هزينه مجدد در دستگاه‌هاي جديد فراهم آمده است، به بيان ديگر تمامي اپليکيشن‌هاي خريداري شده کاربر در تمامي ديگر ابزارهاي اپلي وي بدون پرداخت دوباره هزينه در اختيار قرار دارند.

which_cloud_services_are_right_for_you_second_part_05.jpg
سرويس iTunes Match يکي ديگر از موارد بسيار جذاب iCloud براي کاربران آمريکائي‌ست در اين سرويس کل library موسيقي iTunes کاربران مورد بررسي قرار گرفته و تمامي آهنگ‌هائي که از جائي غير از iTunes به ليست افزوده شده‌اند (همچون تراک‌هاي موسيقي rip شده توسط خود کاربر) با نسخه بسيار با کيفيت 256kbps با فرمت DRM-free AAC جايگزين مي‌شوند که اين تراک‌ها پس از اين قابليت دانلود يا استريم مستقيم به گجت‌هاي داراي iOS 5 را خواهند داشت. سرويس iTunes Match برخلاف نمونه‌هاي مشابه همچون Google Music سرويس رايگاني نيست و براي استفاده از آن هزينه‌اي در حدود 25 دلار بصورت ساليانه از کاربران دريافت خواهد شد. البته به ازاي دريافت اين مبلغ، iTunes Match از برتري‌هاي مشهودي نيز نسبت به نسخه‌هاي رايگان برخوردار است که از آن جمله مي‌توان به سرعت بسيار بالاي تهيه بک‌آپ (چند ساعت در مقابل چندين روز در سرويس‌هاي ديگر) و امکان آپلود دستي هر موسيقي ديگر خارج از ليست 20 ميليون آهنگ حاضر در iTunes اشاره کرد. نکته جالب ديگر در مورد سرويس iTunes Match کسب اجازه اپل از تمامي توليدکنندگان موسيقي براي ارائه اين سرويس است موردي که در ديگر نمونه‌هاي مشابه همچون گوگل يا آمازون صورت نپذيرفته است و بدين ترتيب ممکن است موسيقي خاصي از آرشيو کاربران به سرويس‌هاي گوگل يا آمازون آپلود شود اما پس از آن بدليل مشکلات کپي‌رايت در برخي کشورها امکان دسترسي و دانلود آن براي همان کاربر فراهم نباشد.

which_cloud_services_are_right_for_you_second_part_06.jpg
از جمله تفاوت‌هاي مهم و اصلي سرويس iCloud شرکت اپل در قياس با نمونه‌هاي ديگر همچون گوگل يا مايکروسافت تفاوت ديدگاه‌هاي سازندگان اين سرويس‌ها با يکديگر است جائيکه Cloud براي اپل تنها به معناي فراهم کردن محتوائي همچون فيلم، کتاب يا موسيقي‌ بوده و براي اغلب کاربران اپل نيز تنها براي سينک اطلاعات مابين دستگاه‌هاي اپلي (همچون iPad با iMac) بدون نياز به اتصال مستقيم آنها با سيم به کار مي‌رود اما دنياي رقباي اصلي اپل مثل گوگل يا مايکروسافت در رويکرد به مسئله‌اي به نام Cloud تا حدود زيادي با اپل تفاوت دارد جائيکه به اشتراک‌گذاري مطالب، توليد و ويرايش محتوا و دسترسي همزمان چندين کاربر به يک عنوان خاص از جمله برتري‌هاي اصلي و تفاوت‌هاي مهم اين سرويس‌ها با iCloud را تشکيل مي‌دهند. از اين رو کاربران نيازمند به اين‌گونه سرويس‌ها مطمئنا نيازهاي خود را در قالب سرويس iCloud برآورده نديده و به ناچار جذب نمونه‌هاي مشابه ديگر از گوگل يا مايکروسافت خواهند شد امري که جز ضرر چيزي براي اپل به همراه نخواهد داشت از جمله نمونه‌هاي عيني در اين مورد بايد به حضور بيش از 2 ميليون حساب Hotmail در دستگاه‌هاي داراي سيستم‌عامل iOS اشاره کرد که هر روز نيز بيش از گذشته به تعداد اين کاربران افزوده مي‌شود. اما شايد بزرگترين مشکل شرکت اپل در تامين نيازهاي کاربران خود جدا از مسئله نوع محتوا و سرويس‌هاي اين شرکت به انحصارگرائي اين برند مرتبط باشد زماني استيو جابز در هنگام معرفي سرويس iCloud به اين جمله اشاره کرد که "تصور بسياري از مردم از Cloud يک هارد درايو در آسمان است" اين جمله با اينکه تا حدودي در رابطه با نظر مردم در اين زمينه درست است اما اينک سرويس iCloud اپل خود در نگاه اغلب کاربران به يک هارد درايو پر از فايل‌ها و برنامه‌هاي اپلي صرف بدل شده و در اين ميان جائي براي سرويس‌هاي ساير شرکت‌ها در نظر گرفته نشده است. اپل بايد به اين نکته دقت کند که هيچ شرکتي نمي‌تواند به تنهائي تمامي نيازهاي کاربران خود را در تمامي سطوح را تامين نموده و تنها کليد موفقيت يک برند در جذب هرچه بيشتر کاربران به همکاري مشترک آن با سايرين وابسته است.