كد خبر : 2079     تعداد بازدید: 227

اخبار پژوهشکده
حمله مايکروسافت به گوگل و اپل

مايکروسافت با حمله به گوگل به خاطر کنترل کاربران سافاري، اپل را به خاطر ضعف امنيتي اين مرورگر مورد انتقاد قرار داد و اينترنت اکسپلورر را کليد حل مشکلات در اين شرايط دانست.

سافاري عنوان برنامه وب مرورگر اپل است و بنابراين روي تمام دستگاههاي مک، "آي- فن" و "آي- پد" نصب شده است.روزنامه وال استريت ژورنال در روزهاي اخير فاش کرده است که گوگل از طريق يک کد ويژه تنظميات حريم خصوصي اين مرورگر، رفتار آنلاين کاربران اپل را از طريق "کوکي ها" رديابي و ذخيره مي کند. کوکي ها فايلهاي کوچک متني محتوي اطلاعات مربوط به مرورهاي در وب هستند.
اکنون مايکروسافت با انتقاد از اپل به خاطر ضعف سيستم امنيتي مرورگر سافاري به گوگل به خاطر کنترل غيرقانوني کاربران اين مرورگر حمله کرد.

"رايان گاوين"، مدير کل بخش تجاري و بازاريابي اينترنت اکسپلورر در اين خصوص گفت: "اين نوع رديابيها توسط گوگل مسئله تازه اي نيست. اما تازگي اين اقدام جديد در اينجا است که ظاهرا گوگل حفاظتهاي حريم شخصي را که در مرورگرسافاري اپل ساخته شده اند در يک عمليات عمدي به دام انداخته و در نهايت به موفقيت رسيده است."

به گفته مايکروسافت، هرچند اين قبيل مسائل نمي توانند به يک هشدار تبديل شوند اما براي کاربراني که نگران حريم شخصي خود هستند يک راه حل ممکن وجود دارد و آن استفاده از نسخه 9 اينترنت اکسپلورر است.

به طوريکه اندازه هاي حفاظتي که در IE9 در نظر گرفته شده اند بسيار قويتر از ساير رقباي موجود در بازار است.

"رايان گاوين" افزود: "مايکروسافت از اين شعار حمايت مي کند که روي کساني که در تلاشند تا فعاليتهاي آنلاين تو را رديابي کنند کنترل دارد. نه گوگل و نه تبليغات چي ها. تنها خود تو!"

به بياني ساده، اينترنت اکسپلورر 9 قادر است کاربران را از جاسوسي هاي گوگل و ضعف سافاري نجات دهد.

براساس گزارش وب نيوز، اظهارات مايکروسافت در شرايطي گفته شد که "راچل وتستون"، معاون ارشد رئيس گوگل در بخش ارتباطات و سياستگذاريهاي عمومي در اين خصوص گفت: "ما هرگز انتظار آنچه را که رخ داد نداشتيم و اکنون حذف اين کوکي هاي تبليغاتي را از مرورگرهاي سافاري آغاز کرده ايم."

همچنين شرکت مانتين ويوو در واکنش به گزارش وال استريت ژورنال نوشت: "ژورنال از آنچه که رخ مي دهد و اينکه چرا رخ مي دهد برداشت بد داشته است.ما به صورت کاربردي از مرورگر سافاري براي ارائه برخي مشخصه ها به
کاربران گوگل استفاده مي کنيم. اما تاکيد بر اين نکته ضروري است که اين کوکي هاي تبليغاتي اطلاعات شخصي را جمع آوري نمي کنند.