كد خبر : 211     تعداد بازدید: 444

اخبار پژوهشکده
Google Buzz چيست؟

اگر اين روزها سرويس ايميل جيميل‌تان را باز کنيد، حتماً متوجه وجود قسمت جديدي با نام Buzz شده‌ايد. Google Buzz شبکه اجتماعي جديدي است که گوگل براي رقابت با سرويس‌هايي همچون Twitter، Facebook و مخصوصاً FriendFeed ارائه کرده است، که البته شباهت‌هاي آن با فرندفيد، سر و صداهاي زيادي هم به پا کرد!

اما Google Buzz چيست؟

Buzz راهي است براي به اشتراک گذاشتن موسيقي، فيلم، عکس، و انواع و اقسام فايل‌ها بين دوستان. در «گوگل باز» مانند فرندفيد، حتي شما مي‌توانيد به روز رساني‌هاي حساب‌هاي خود در سايت‌هاي ديگر را هم وارد کنيد. مثلاً چنان‌چه در شبکه اجتماعي توئيتر عضو هستيد، مي‌توانيد توئيت‌هاي‌تان را نيز در گوگل باز وارد کنيد، يا ترتيبي اتخاذ کنيد که آخرين پست‌هاي وبلاگ‌تان در حساب گوگل‌بازتان نمايش داده شود تا آنجا هم خوانده شوند. يا مي‌توانيد تصاويري را که در فليکر، منتشر مي‌کنيد، به صورت خودکار در گوگل باز هم وارد کنيد و… در يک کلام، دوستان شما با مراجعه به صفحه Buzz شما، مي‌توانند از همه فعاليت‌هاي سايبري شما (البته تا جائي که شما اجازه مي‌دهيد) مطلع شوند.

پروفايل (صفحه شخصي) شما در گوگل

Google Profile، سرويس جديدي نيست! هر شخصي که يک حساب گوگلي دارد، صاحب يک گوگل پروفايل هم هست. پس اگر شما يک آدرس جيميل داريد، صاحب يک پروفايل گوگل هم هستيد. براي ديدن پروفايل‌تان به اين صفحه برويد و با نام کاربري و کلمه عبورتان، وارد شويد. اگر پروفايل داشته باشيد، مي‌توانيد با کليک بر روي گزينه Edit Profile، اطلاعات شخصي خود را کامل کنيد. از همين طريق شما قادر خواهيد بود تا حساب‌هاي کاربري خود در ساير وب‌سايت‌ها و وب‌سرويس‌ها را به پروفايل گوگل‌تان متصل نمائيد. براي اين کار بايد از قسمت Links در صفحه ويرايش پروفايل استفاده کنيد.پروفايل گوگلي هر شخص، يک آدرس يکتا دارد که ديگران با مراجعه به آن مي‌توانند اطلاعات شخص را ببينند.

چند گزينه مهم در صفحه ويرايش گوگل پروفايل وجود دارد که لازم است تا درباره آن‌ها بدانيد:

Display my full name so I can be found in search: اگر اين گزينه فعال باشد، نام کامل شما (در صورتي که آن را وارد کرده باشيد) براي همه به نمايش در مي‌آيد و پروفايل شما در موتورهاي جستجوگر قابل يافته شدن خواهد بود.

Allow people to contact me – without showing my email address: در صورت فعال بودن اين گزينه افرادي که آدرس ايميل شما را ندارند هم مي‌توانند براي‌تان ايميل بفرستند.

Display the list of people I’m following and people following me: اگر نمي‌خواهيد ديگران بدانند که شما گوگل باز، چه افرادي را دنبال مي‌کنيد و چه کساني شما را فالو کرده‌اند، اين گزينه را غيرفعال کنيد.

 
 
در سر برگ Contact Info و قسمت Who can see this information on my profile شما مي‌توانيد مشخص کنيد که چه کساني اجازه ديدن پروفايل شما را دارند.به اشتراک گذاشتن در Google Buzz

به طور کلي از دو طريق مي‌توانيد مطالب يا فايل‌هاي‌تان را در «گوگل باز» به اشتراک بگذاريد: وارد کردن مستقيم آنها، يا اتصال دادن حساب‌هاي کاربري خود در ساير سايت‌ها.با ورود به صفحه Buzz، کادري در پيش روي شما قرار دارد که با نوشتن در آن، آپلود کردن تصوير يا قرار دادن لينک يک فايل، مي‌توانيد آن را به صورت «عمومي» (Public) يا «خصوصي» (Private) با ديگران به اشتراک بگذاريد.

روش ديگر براي به اشتراک گذاري محتويات در گوگل باز، درون‌ريزي (Import کردن) فعاليت‌هاي‌تان از ساير شبکه‌هاي اجتماعي همچون توئيتر، فرندفيد، فيس بوک، و… مي‌باشد. براي متصل کردن حساب‌هايتان در ساير وب‌سايت‌ها، کافيست که در کنار نام‌تان در گوگل‌باز، روي گزينه Connected Sites کليک کنيد. در اين صورت صفحه‌اي باز مي‌شود که ليست ساير وب‌سايت‌ها و وب‌سرويس‌ها را نمايش مي‌دهد و برايتان اين امکان را فراهم مي‌آورد که به صورت عمومي يا خصوصي، فعاليت‌هاي‌تان در ساير وب‌سرويس‌ها را در گوگل‌باز هم به اشتراک بگذاريد. همان‌طور که گفته شد، شما مي‌توانيد در گوگل پروفايل‌تان، آدرس سايت‌هايي را که در آن‌هاعضويت داريد وارد کنيد.

بدين ترتيب هرگاه که شما در توئيتر، از وضعيت‌تان مي‌نويسيد، يا در فليکر، عکس آپلود مي‌کنيد، يا در گوگل‌ريدر، مطلبي را به اشتراک مي‌گذاريد، يا در وبلاگ‌تان مطلب جديدي مي‌نويسيد و… آن محتويات در گوگل‌باز شما هم به نمايش در مي‌آيد.


خواندن Buzzهاي ديگران

وقتي که به صفحه Google Buzz وارد مي‌شويد، بازهايي را که ديگران اخيراً به اشتراک گذاشته‌اند را مي‌بينيد. شما در زير اين بازها مي‌توانيد نظر (Comment) بگذاريد يا اينکه براي‌شان Like بزنيد.علاوه بر اين شما مي‌توانيد با کليک روي گزينه Email در زير بازها، آن‌ها را براي ديگران، در قالب ايميلي ارسال کنيد.

هر buzz يک لينک يکتا دارد، که مي‌توان به آن لينک داد. براي يافتن لينک يکتاي، مي‌توانيد روي زمان ارسال آن (قسمت سمت راست و بالاي پنجره باز) کليک کنيد يا اينکه از منوي کشوئي پنجره هر باز روي گزينه Link to this post‌ کليک نمائيد.

 
در صورتي که تمايل به دنبال کردن buzz به خصوصي نداريد، مي‌توانيد با کليک بر روي گزينه Mute this post از دنبال کردن تغييرات بعدي آن خلاص شويد، يا اينکه با گزينه Delete this post، کلاً آن را پاک نمائيد.

چند نکته براي بهتر کار کردن با Google Buzz

  • صفحه شخصي Buzzها

براي ديدن صفحه حاوي همه بازهاي يک فرد، کافيست که روي نام وي کليک کنيد يا اينکه در پروفايل او به سربرگ Buzz برويد.

  • خاموش کردن Buzz

اگر تمايلي به استفاده از گوگل باز نداريد، در انتهاي هر صفحه از جيميل‌تان، مي‌توانيد روي گزينه Turn Off Buzz کليک کنيد.


مرجع: 
http://www.blognevesht.com/1388/11/26/google-buzz