كد خبر : 2235     تعداد بازدید: 242

اخبار پژوهشکده
10 امکان جالب جستجوگر گوگل

گوگل محبوب‌ترين و بهترين جستجوگر اينترنت است که با اختلاف زيادي نسبت به رقبا در صدر انتخاب‌هاي کاربران قرار دارد. گوگل با روش‌هاي پيشرفته‌اي صفحات وب را رتبه‌بندي و در نتايج ظاهر مي‌کند که باعث مي‌شود همواره بهترين و دقيق‌ترين نتايج براي کاربران به نمايش درآيد. حتما مي‌دانيد که جستجوگر گوگل فقط جستجوگر کلمات و عبارات موردنظر شما نيست و امکانات جانبي مختلفي دارد. امکاناتي که مي‌تواند به شما در رسيدن به نتيجه موردنظرتان کمک کند. در اين مطلب 10 مورد از امکانات گوگل را معرفي مي‌کنيم که شايد کمتر به چشم آمده باشند.

1. پيداکردن صفحات مشابه

با استفاده از گوگل شما مي‌توانيد سايت‌هايي مشابه سايت موردنظرتان را بيابيد. به عنوان مثال اگر شما در يک سايت آموزش فتوشاپ هستيد مي‌توانيد با استفاده از گوگل ديگر سايت‌هايي هم که در اين زمينه فعاليت مي‌کنند بيابيد. کافي است قبل از آدرس سايت موردنظرتان، بنويسيد related: و جستجو کنيد. به عنوان مثال مي‌توانيد بزنيد related:http://google.com تا ديگر موتورهاي جستجوي معروف جهان مثل ياهو، MSN، Ask و بينگ را ببينيد.

2. پيداکردن معاني

در طول دوران تحصيل يا در زمان کار هميشه نيازمند يافتن معاني لغات و اصطلاحات هستيم. بسياري از ديکشنري‌هاي فني براي اين کار استفاده مي‌کنند. اما با استفاده از گوگل به راحتي مي‌توانيد با به کار بردن عبارت define معني کلمات موردنظر خود را بيابيد. مثلا مي‌خواهيد بدانيد که معني کلمه speed چيست. کافي است تايپ کنيد define speed و جستجو را بزنيد تا معني آن ظاهر شود. ديگر نيازي به استفاده از ديکشنري نداريد!

3. تنظيم سطح يافته‌ها

فرض کنيد که شما معني کلمه موردنظر را مي‌دانيد اما نيازمند اطلاعات بيشتري درباره آن هستيد. اما نتايج گوگل به طور پيش‌فرض براساس سطح تخصصي‌بودن نتايج رده‌بندي نمي‌شوند. شما مي‌توانيد با انتخاب Reading level از بخش Search tools ببينيد که چند درصد نتايج در سطح ساده و مبتدي يعني Basic، چند درصد در سطح متوسط يا Intermediate و چند درصد در سطح پيشرفته و تخصصي يعني Advanced هستند. سپس شما مي‌توانيد تنظيم کنيد که مثلا تنها نتايجي که حاوي محتواي ساده و مبتدي هستند به نمايش درآيند. اما اگر در زمينه آن‌چه که جستجو کرده‌ايد متخصص هستيد، مي‌توانيد Advanced را برگزينيد تا مقالاتي پيشرفته در زمينه موردنظرتان بيابيد.

4. هر چيزي را محاسبه کنيد

حتما مي‌دانيد که عمليات رياضي را مي‌توان در گوگل انجام داد و به اين ترتيب ديگر نيازي به ماشين حساب در کامپيوتر نيست. اما آيا مي‌دانستيد که محاسبات و نمودارهاي پيشرفته هم با گوگل قابل محاسبه و رسم هستند؟ حتي مي‌توانيد بازه رسم نمودار را هم مشخص کنيد. به عنوان مثال معادله زير را در گوگل بزنيد تا نمودارش را مطابق شکل زير برايتان رسم کند.
sqrt(cos(x))*cos(300x)+sqrt(abs(x))-0.7)*(4-x*x)^0.01, sqrt(6-x^2), -sqrt(6-x^2) from -4.5 to 4.5

5. تبديل واحدها

تبديل واحدها از ديگر امکاناتي است که در جستجوگر گوگل وجود دارد. حتما شما هم در هنگام خواندن مقالات درسي يا حل مسايل فني به اين مشکل خورده‌ايد که محاسباتي با واحدهاي پوند يا فوت انجام شده و شما مي‌خواهيد آن‌ها را به کيلوگرم يا متر تبديل کنيد. با استفاده از گوگل ديگر نيازي به محاسبات براي تبديل واحدها نداريد. مثلا براي تبديل کيلومتر به مايل کافي است در گوگل بزنيد 1km to mile تا نتيجه ظاهر شود. تبديل‌هاي پيچيده‌تر هم قابل انجام است.

6. تبديل ارز

فرض کنيد مي‌خواهيد يک دلار امريکا برابر چند دلار سنگاپور مي‌شود. به جاي رجوع به سايت‌هاي مختلف کافي است در گوگل بزنيد 1usd to sgd تا نتيجه براي شما ظاهر شود. البته گوگل در لينکي در زير تبديل ارزها توضيح داده که ممکن است اين تبديل کاملا دقيق نباشد اما در اکثر اوقات نتايجي دقيق ظاهر مي‌شود.

7. ترجمه سريع

براي استفاده از سرويس ترجمه گوگل هميشه بايد به صفحه Translate گوگل مراجعه مي‌کرديم. اما با استفاده از خود جستجوگر گوگل مي‌توان ترجمه لغات به زباني ديگر را به سرعت پيدا کرد. مثلا مي‌خواهيد بدانيد که ترجمه کلمه instantly به چيني چيست. کافي است در گوگل بزنيد translate instantly to chinese تا نتيجه بلافاصله ظاهر شود. به اين ترتيب ديگر نيازي به رفتن به صفحه سرويس Translate براي پيداکردن معني کلمات نداريد.

8. بيزينس‌هاي محلي را بيابيد

مي‌خواهيد بدانيد که نزديک‌ترين فست فود Pizza Hut به شما کجاست؟ کافي است بنويسيد pizza hut و سپس آدرس خود را وارد کنيد تا نتايج کامل به همراه نقشه (در صورت وجود نقشه در سرويس نقشه گوگل) ظاهر گردد. همچنين فاصله اين پيتزافروشي با محل سکونت شما با نوشتن from your place to shop نيز مشخص مي‌شود که به جاي your place بايد آدرس محل سکونت خود و به جاي shop بايد نام بيزينس موردنظر را بنويسيد.

9. ساعت و هواي منطقه خود را بيابيد

اگر مي‌خواهيد ساعت و وضع هواي منطقه خود را پيدا کنيد کافي است در گوگل بعد از زدن نام محل يا شهر خود، عبارت time يا weather را تايپ کنيد. به اين ترتيب اطلاعات مربوط به زمان محلي يا وضعيت هواشناسي منطقه شما ظاهر خواهد شد.

10. تاريخچه وب

اگر اين امکان را از طريق صفحه google.com/history فعال کنيد، گوگل اطلاعات مربوط به جستجوهاي شما در گذشته را ذخيره کرده و براي نمايش نتايج بهتر از آن استفاده مي‌کند. به اين ترتيب در آينده نتايج بهتر و مرتبط‌تري براي شما به نمايش درمي‌آورد پس بهتر است اين امکان را هم فعال و از آن استفاده کنيد.


:: گوگل در حال پيشرفت است

اين امکانات گوگل به منظور راحتي بيشتر کاربران تهيه شده‌اند و مهم‌ترين مزيت آن‌ها اين است که به راحتي قابل استفاده هستند و در ياد مي‌مانند. اين امکانات همواره در زندگي روزمره استفاده مي‌شوند و بعيد نيست روزي برسد که گوگل به هر سوال و خواسته‌اي جواب بدهد!