كد خبر : 2439     تعداد بازدید: 189

اخبار پژوهشکده
15 دستور دوست داشتني در ويندوز

  در ويندوز در ويندوز 7 و ويندوز 8  بصورت پيش فرض خبري از Run نيست اما براي دسترسي سريع به آن مي‌توانيد از کليدهاي ترکيبي Winkey+R استفاده کنيد (از روي کي‌برد کليدي که لوگوي ويندوز برروي آن است را نگه داشته و R را فشار دهيد.) حال مي‌توانيد دستوراتي که در ادامه آمده را در همين جعبه Run وارد کنيد.شما مي‌توانيد براي دسترسي سريعتر به برنامه‌هاي مختلف از نام فايل اجرايي آنها استفاده کنيد مثلا براي اجراي ماشين‌حساب در Run تايپ کنيد Calc و يا براي دسترسي به نوت‌پد عبارت Notepad و براي ويرايش‌گر رجيستري، Regedit را وارد نماييد. اما ما در ادامه مقاله قصد داريم دستورات کاربردي‌ و جذاب‌تري را آموزش دهيم.

         دسترسي سريع به پوشه حاوي فايل‌هاي موقت

         اگر تا به حال به پوشه حاوي فايل‌هاي موقت خود سر نزده‌ايد بدون شک با مراجعه و حذف فايل‌هاي درون آن چند گيگابايتي از فضاي ديسک             خود را آزاد کرده‌ايد. براي دسترسي سريع به پوشه Temp عبارت زير را در Run وارد نماييد:

%temp%

         دسترسي سريع به پوشه Program Files

          معمولا اکثر نرم‌افزارهاي نصب شده برروي ويندوز در فولدر Program Files در درايو سيستم‌عامل ذخيره مي‌شوند. اگر دوستان يا اقوام                   مبتدي‌تان براي رفع مشکلات کامپيوتر از شما کمک مي‌گيرند اين دستور مي‌تواند به شما کمک شاياني کند. براي دسترسي به اين پوشه             مي‌توانيد از دستور زير استفاده کنيد:

%programfiles%

         دسترسي سريع به پوشه پروفايل کاربر

         همانند دو دستور قبل با دستور زير به سرعت مي‌توانيد به پوشه حاوي اطلاعات کاربري که با آن لاگين کرده‌ايد دسترسي داشته باشيد. در             اين پوشه‌، فولدرهاي عکس، موزيک، ويديو و ديگر اطلاعات شخصي شما وجود دارند.

         %userprofile%

         دسترسي سريع به کنترل پنل

         براي دسترسي سريع به کنترل پنل همواره مي‌توانيد عبارت Control را در CMD يا Run وارد کنيد.

         دسترسي سريع به Disk Cleanup

         به کمک ابزار داخلي Disk Cleanup ويندوز، مي‌توانيد از شر فايل‌هاي اضافي و موقت خلاص شده و فضاي خالي ديسک سخت خود را آزاد                کنيد. براي دسترسي آسان به آن نيز از دستور زير استفاده نماييد:

cleanmgr

         دسترسي سريع به بخش مديريت کامپيوتر

         در بخش Computer Management مي‌توانيد فولدرهاي به‌اشتراک گذاشته شده را کنترل کنيد و يا کاربران سيستم و ديسک سخت و غيره را          مديريت کنيد. براي دسترسي سريع به اين قسمت مي‌توانيد در ويندوز اکس‌پي برروي My Computer و يا در ويندوز 7 بر روي Computer راست          کليک نموده و Manage را انتخاب کنيد اما راه ديگر وارد نمودن دستور زير در Run است:

compmgmt.msc

         دسترسي سريع به تنظيمات فايروال

         تمايل داريد فايروال ويندوز را فعال يا غيرفعال کنيد و يا يک دسترسي به يک پورت خاص را محدود کنيد؟ از دستور زير استفاده نماييد:

Firewall.cpl

         دسترسي سريع به پوشه‌هاي اشتراک گذاشته شده

         براي دسترسي سريع به فولدرهاي اشتراک گذاشته شده مي‌توانيد از دستور زير استفاده نمايد:

Fsmgmt.msc

         مرورصفحات وب در مرورگرهاي مختلف

         براي اجراي مرورگرهاي مختلف مي‌توانيد نام آنها (iexplore, chrome, firefox, opera) را در Run وارد نماييد البته به شرطي که آنها را برروي             سيستم خود نصب کرده باشيد! اما کار به اينجا ختم نمي‌شود شما مي‌توانيد علاوه بر باز کردن مرورگرها با اضافه کردن نام وب سايت مورد             نظر خود در جلوي اسم مرورگر، آن صفحه خاص را باز کنيد. به عنوان مثال با وارد کردن دستور زير در Run مي‌توانيد زوميت را در مرورگر اينترنت          اکسپلور باز نماييد:

iexplore www.zoomit.ir

         مشاهده کليه اطلاعات مربوط به سيستم

         System Information ابزار داخلي ويندوز است که از طريق آن مي‌توانيد به سريع اين ابزار مي‌توانيد از دستور زير استفاده نماييد:msinfo32

ا         اضافه و يا حذف سريع کاربر

         User Account يکي از ابزارهاي جالب ويندوز براي مديريت کاربران بشکل حرفه‌اي است، از طريق اين ابزار مي‌توانيد دسترسي کاربران مختلف          را تعيين کنيد و يا کاربر جديد اضافه و کم نماييد. براي دسترسي سريع به اين ابزار از دستور زير استفاده کنيد:

Netplwiz

ا         اجراي کي‌برد مجازي

         ويندوز داراي يک کي‌برد مجازي با نام Onscreen Keyboard است که براي ورود اطلاعات مهم مانند رمز حساب بانکي استفاده مي‌شود. اگر             ويروسي نبودن يا وجود Keyloggerها (برنامه‌هاي مخربي که حروف‌ تايپ‌شده با کي‌برد را ذخيره نموده و براي افراد ديگر ارسال مي‌کنند) در             کامپيوتر خود مطمئن نيستيد مي‌توانيد از اين صفحه‌کليد استفاده نماييد. علاوه بر اين اگر کي‌برد لپ‌تاپ يا کامپيوتر شما خراب شده مي‌توانيد          صفحه کليد مجازي را اجرا کنيد. براي فعال کردن آن نيز مي‌توانيد عبارت زير را در Run يا CMD وارد کنيد:

Osk

         خروج و يا خاموش کردن کامپيوتر

         براي خاموش کردن کامپيوتر مي‌توانيد از دستور shutdown و براي لاگ‌آف کردن نيز از دستور logoff استفاده کنيد. اگر از دستور Shutdown                استفاده کرديد و چند لحظه بعد از کرده خود پشيمان شديد مي‌توانيد با دستور زير عمليات خاموش شدن سيستم را متوقف کنيد:

Shutdown –a

         اجراي سريع مديريت ابزارهاي کاربردي

         Utility Manager مجموعه‌اي از ابزارهاي ويندوزي است که کار را براي کاربر آسان مي‌کند در اين قسمت شما مي‌توانيد به همان کي‌برد                   مجازي به همراه، ابزار بزرگنمايي تصوير و يا گوينده صوتي ويندوز دسترسي داشته باشيد. براي دسترسي سريع به اين بخش از دستور زير             استفاده نماييد:

Utilman

         دسترسي سريع به نرم‌افزار ويراستار

         حتما با نوت‌پد ويندوز که با دستور notepad اجرا مي‌شود آشنا هستيد اما به ويرايشگر قوي‌تر داخلي ويندوز يعني Wordpad نياز داريد                      مي‌توانيد آن را با دستور زير اجرا کنيد:

Write