كد خبر : 2490     تعداد بازدید: 197

اخبار پژوهشکده
تفکيک اينترنت از اينترانت در ??استان
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينکه فاز نخست شبکه ملي اطلاعات شهريورماه امسال عملياتي خواهد شد، گفت: در اين فاز جداسازي و تفکيک اينترنت از اينترانت 21 استان به صورت همزمان و براي دستگاههاي دولتي اجرايي مي‌شود.

به گزارش افتانا (پايگاه خبري امنيت فناوري اطلاعات)، رضا تقي پور از اتمام مراحل فني فاز نخست شبکه ملي اطلاعات خبر داد و اظهار داشت: اين پروژه به صورت همزمان در 21 استان کشور براي کاربران دولتي و دستگاهها اجرايي خواهد شد.

وي با بيان اينکه منتظر هماهنگي امور براي پياده سازي اين پروژه هستيم، ادامه داد: از نظر فني مشکلي براي تفکيک اينترنت از اينترانت ملي نداشته و پيش بيني مي کنيم که اين مهم در شهريورماه اجرايي شود.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات خاطرنشان کرد: در اين فاز کاربران خانگي و شرکتهاي خصوصي به هيچ وجه درگير شبکه ملي اطلاعات نخواهند شد و از اين بابت تفاوتي در دسترسي احساس نخواهند کرد؛ اما کاربران دولتي و دستگاههاي حاکميتي که ميزباني خود را به داخل کشور منتقل کرده و از مراکز داده داخلي استفاده مي‌کنند از اين تاريخ به بعد از پهناي باند شبکه ملي اطلاعات استفاده خواهند کرد و به طور قطع سطح امنيت دسترسي شان ارتقا مي يابد.

تقي پور با بيان اينکه بزودي با ابلاغ بخشنامه اي به دستگاههاي اجرايي استفاده از پهناي باند شبکه ملي اطلاعات را اعلام خواهيم کرد،  گفت: بالغ بر??? گيگابيت بر ثانيه ظرفيت پهناي باندي است که مي تواند در شبکه ملي اطلاعات مورد استفاده قرار گيرد.
وي ادامه داد: دستگاههاي دولتي به دليل آنکه ميزباني آنها در داخل کشور است فعلا از اين شبکه استفاده خواهند کرد و پس از آن نيز تمامي
سازمانها و سايتهايي که ميزباني خود را به داخل کشور منتقل کرده اند مي توانند از اين شبکه استفاده کنند که امنيتي به مراتب بالاتر از شبکه ملي دارد.

به استناد بند الف ماده (46) قانون برنامه پنجم توسعه جمهوري اسلامي ايران، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات مکلف است نسبت به ايجاد و توسعه شبکه ملي اطلاعات و مراکز داده داخلي امن و پايدار با پهناي باند مناسب اقدام کرده و با استفاده از
توان و ظرفيت‌هاي بخش‌هاي عمومي غيردولتي،‌ خصوصي و تعاوني،‌ امکان دسترسي پرسرعت مبتني بر توافق نامه سطح خدمات را به صورتي فراهم کند که تا پايان سال دوم برنامه کليه دستگاه‌هاي اجرايي و واحدهاي تابعه آن و تا پايان برنامه، ?? درصد خانوارها و کليه مشاغل بتوانند به شبکه ملي اطلاعات و اينترنت متصل شوند.

چندي پيش وزير ارتباطات ايران را نخستين کشوري برشمرد که اعلام کرد فضاي اينترنت کنوني براي
ارائه اطلاعات با ارزش مناسب نيست و گفت: پس از آن ايده راه اندازي شبکه ملي
اطلاعات را با ويژگي‌هاي شبکه‌اي امن، پايدار و با ظرفيت بالا، مطرح کرديم حتي پس از اين اعلام ايران بود که امريکا نيز اعلام کرد اينترنت فعلي فضاي مناسبي براي ارائه اطلاعات نيست و به اينترنت جديدي نياز است.

مرجع : خبرگزاري مهر