كد خبر : 2536     تعداد بازدید: 214

اخبار پژوهشکده
کپچاي فارسي متولد شد
مرجع : سايت خبري ايتنا
شنبه 21 مرداد 1391ساعت 15:9
ايتنا - «کپچافا» خدماتي مانند کپچاي گوگل را به شما ارائه مي‌کند با اين تفاوت که به جاي استفاده از عبارت‌هاي لاتين بي‌‌معني،‌ از لغات معني‌دار فارسي استفاده مي‌کند.
کپچاي فارسي متولد شد


«کپچافا»، اين عبارت را احتمالا تا چند روز گذشته خيلي‌ نشنيده بوديد و البته دليل آن هم واضح است، چرا که کپچافا اخيرا متولد شده است.
«کپچافا» يک سامانه امنيتي براي مقابله با حملات ربات‌هاي اينترنتي از جمله اسپم و هک وب سايت‌ها، پورتال‌هاي اينترنتي و بلاگ‌ها مي‌باشد.

کپچا‌ها همان عبارات کج و ناواضحي هستند که قطعا هنگام ورود به پورتال دانشگاه و يا ارسال نظر در ذيل يک خبر مجبور به وارد کردن آنها شده‌ايد.
به گزارش ايتنا به تازگي محصولي در فضاي وب به نام کپچافا معرفي‌ شده است که خدماتي مانند کپچاي گوگل را به شما ارائه مي‌کند با اين تفاوت که به جاي استفاده از عبارت‌هاي لاتين بي‌‌معني،‌ از لغات معني‌دار فارسي استفاده مي‌کند و با تکيه بر سطح امنيت بالايي که ارائه مي‌دهد با ايجاد حداقل کجي و ناواضحي موجب مي‌شود تا انسان کمترين ميزان دقت و تلاش را براي خواندن کپچافا‌ها به خرج دهد.
اين در حاليست که بزرگ‌ترين علت نارضايتي کاربران از کپچا‌هاي رايج دشواري خواندن آنها مي‌باشد که البته با توجه به نياز به تامين امنيت، کپچا ناگزير از ايجاد ميزان بالاي کجي و ناواضحي است.

نگاهي به www.captchafa.com نشان مي‌دهد که تيم فني‌ کپچافا به 4دليل عمده معتقد هستند که کاربر و توسعه دهنده فارسي وب بهتر است تا از کپچافا استفاده کند:

اول، تکنولوژي بازشناسي خودکار متون براي زبان لاتين بسيار پيشرفته است به صورتي که هم اکنون ربات‌هاي اينترنتي‌اي‌ وجود دارند که بر اساس الگوريتم‌هاي پردازش تصوير و شناسايي الگو مي‌توانند بسياري از کپچا‌ها را تشخيص دهند. نمونه‌هايي از عملکرد اين ربات‌ها را مي‌توان روزانه در بخش نظرات سايت‌هاي پرمخاطب و قدرتمندي‌ همچون ياهو نيز مشاهده کرد. اين در حاليست که علاوه بر ساختار زبان و لغات فارسي که امکان ايجاد کپچافا‌هاي پيچيده‌تري را نسبت به زبان لاتين ايجاد مي‌کند، تکنولوژي بازشناسي خودکار متون نيز در بستر زبان فارسي بسيار ضعيف و نوپا مي‌باشد.

دوم، اين سرويس کاملا رايگان بوده و کاربر مي‌توانيد بدون اينکه هيچ هزينه‌اي پرداخت نمايد سايت، وبلاگ و يا پورتال خود را ايمن سازد.

سوم، برخلاف کپچا که به دليل حملات ربات‌هاي اينترنتي‌ مبتني‌ بر ديکشنري، مجبور مي‌شود که اغلب از لغات بي‌ معني‌ استفاده نمايد، در کپچافا با تکيه‌ بر سطح بالاي امنيت ارائه شده، مي‌توان از لغات معني‌ دار فارسي استفاده کرد. چرا که خطراتي که کپچا را تهديد مي‌کنند در حال حاضر براي کپچافا وجود ندارند. نکته ارزنده‌اي که اين ويژگي‌ خاص کپچافا به ارمغان مي‌آورد، همانا راحتي‌ و سهولت خواندن کپچافا براي انسان است، چرا که حتي با وجود ايجاد کجي‌ها و ناواضحي‌ها، انسان هوشمند با توجه به دايره لغاتي که در ذهن دارد مي‌تواند به راحتي‌ کپچافا را تشخيص دهد. بدين صورت، وضعيت آزار دهنده‌اي که در بسياري از اوقات کاربران براي خواندن کپچا‌ها دارند در مورد کپچافا به وقوع نمي‌پيوندد.

چهارمين دليل که بر اساس آن تيم فني کپچافا کاربران را تشويق مي‌کند تا از کپچافا استفاده کنند آن است که کپچافا پارسي است و "ما پارسي زبان هستيم."

 


در حال حاضر کپچافا براي استفاده وب‌سايت‌هايي که بر بستر پي.اچ.پي هاست شده‌اند قابليت استفاده دارد؛ اگرچه کپچافا اعلام کرده است که از کليه‌ توسعه دهندگان وب دعوت به عمل مي‌آورد تا کپچافا را براي استفاده در ساير بستر‌ها و تکنولوژي‌ها آماده کنند و سپس با ارسال کد‌هاي خود به www.captchafa.com ، کد‌هايشان تحت نام خود ايشان روي آن وب سايت قرار خواهد گرفت.

در نسخه جديدتر کپچا که «ري‌‌کپچا» نام دارد و تحت مالکيت گوگل بوده،‌ ايشان به کمک اين ابزار اقدام به ديجيتال کردن کتب و جرايدي که نسخه ديجيتال آنها وجود ندارد کرده‌اند که اميد است در آينده نزديک کپچافا نيز با انجام چنين اقدامي براي کتب فارسي نه تنها به فرهنگ فارسي خدمتي کند بلکه در جاودانه شدن آثار فرهنگي‌ کشور عزيزمان نقش بسزايي ايفا کند.