كد خبر : 2569     تعداد بازدید: 219

اخبار پژوهشکده
گم شدن، بزرگ‌ترين تهديد امنيتي گوشي هاي همراه

اگر اطلاعات شخصي برايتان مهم است توصيه هاي زير را جدي بگيريد

گم شدن، بزرگ‌ترين تهديد امنيتي گوشي هاي همراه


ميزان اطلاعات شخصي که کاربران با خود در موبايلهاي هوشمند حمل مي کنند به مراتب بيش از نوت بوک و دسکتاپ آنها است و از اين جهت موبايلهاي هوشمند خطري جدي به خصوص براي افرادي که بيشتر مورد توجه هستند    مانند بازيگران و ورزشکاران حرفه اي معروف به شمار مي رود.

شايد شما هم داراي يک موبايل هوشمند با سيستم عاملهاي نوين مانند iOS و اندرويد باشيد.اين گوشيها يک قابليت مهم براي کاربران خود فراهم کرده اند و آن برنامه هايي در کلاس پي سي است.

يعني شما همان کارهاي سطح بالايي که بايد کامپيوتر شخصي خود مي کرديد اکنون با گوشي خود مي کنيد.حتي اين موضوع به جهاتي
حادتر است مثلاً شما بر روي پي سي خود برنامه مخصوص جي ميل به طور رسمي از گوگل نداريد. اپليکشين رسمي فيسبوک و … نداريد اما روي گوشي خود داريد!

چرا اين موضوع مهم است؟

به گزارش افتانا (پايگاه خبري امنيت فناوري اطلاعات)، امروزه تقريباً بخش وسيعي از کاربران علاوه بر کاربردهاي عادي از توان اتصال به اينترنت گوشي خود به ميزان وسيعي بهره مي گيرند.
خدمات ابري مانند iCloud و يا دراپ باکس و گوگل داريو و اسکاي درايو و … هم مزيد بر علت آپلود کردن اطلاعات شخصي کاربران مي شود. اما وقتي اين مشکلات جدي مي شود که شما گوشي خود را گم کنيد يا آن را از شما بدزدند.

با آنکه شما مي توانيد در مدتي با تغيير رمز خود اکانتهاي خود را نجات دهيد و کسي هم بدون دانستن رمزهاي شما توان تغيير آنها را ندارد اما در همين مدت ممکن است حجم وسيعي از اطلاعات شخصي شما مانند فايلهاي روي خدمات ابري که شما واجد offline بود کرده ايد و … در اختيار
ديگران قرار بگيرد و براي شما دردسرساز شود.

تجربه نشان داده است که اکنون ميزان اطلاعات شخصي که کاربران با خود در موبايلهاي هوشمند حمل مي کنند به مراتب بيش از نوت بوک و دسکتاپ آنها است و از اين جهت موبايلهاي هوشمند خطري جدي به خصوص براي افرادي که بيشتر مورد توجه هستند مانند بازيگران و ورزشکاران حرفه اي معروف به شمار مي رود.

اما چگونه اين خطرات را کم کنيم؟

?-اگر قصد داريد از داده هاي حياتي خود مانند رمزهاي بانکي و … بر روي گوشي يا خدمات ابري مانند گوگل درايو بهره بگيريد حتماً از نرم
افزارهايي مانند iKeepass براي iOS و Keepassdroid براي اندرويد جهت مديريت رمزها و رمزنگاري آنها بهره بگيريد.

?-اگر از گوگل درايو، آي کلاد و يا اسکاي درايو بهره مي گيريد فايلهاي روي خدمات ابري را جز در موارد اضطرار به صورت آفلاين در
دسترس قرار ندهيد مگر آنکه دسترسي به آنها شامل يک رمز باشد.

?-فراموش نکنيد گوشي موبايل شما حاوي اطلاعات شخصي بسيار مهمي مي تواند باشد و از اين جهت سعي کنيد مدارکي که امکان لو رفتن آنها مي تواند موجب دردسر شما باشد را روي گوشي خود حمل نکنيد.

مرجع : وب شهر