كد خبر : 351     تعداد بازدید: 350

اخبار پژوهشکده
همه چيز در باره تلويزيون هاي اينترنت دار

خريد اجرا کننده هاي دي.وي.دي را متوقف نماييد. با داشتن تلويزيونهاي اينترنت دار هم آهنگ و هم فيلم هاي مورد نظر را با سرعت و کيفيت بالا هر لحظه که بخواهيد، تماشا کنيد. در اين مقاله سعي شده تا سرويسهاي اينترنت و مديا روي تلويزيون هاي اغلب سازندگان عمده بررسي شود.

تا چندي پيش تلويزيون وسيله اي براي نمايش برنامه هاي زنده و غير زنده و در نهايت نمايشگر فيلمهايي بود که از طريق پخش کننده سي دي يا دي.وي.دي به اجرا در مي آمد. اگر کاربري بيشتر از اين مي خواست و سيراب نمي شد، با در اختيار گرفتن رايانه رو ميزي و اجرا کننده مديا پلير خود را راضي مي نمود.در مدرنترين حالت نيز تلويزيون هايي با درگاه DVI و VGA نياز کاربر را مرتفع مي نمود.

اما حالا همه چيز کم کم در حال تغيير است. تلويزيونهاي 2009 به بعد ويژگي جديدي يافته اند که در ادبيات اينترنت، "تلويزيون هاي اينترنت دار" (Connected TV) لقب گرفته اند. اين مدل ها با داشتن باکس اتصال به اينترنت توانايي اجراي فايلهاي موسيقي و فيلم را با زدن يک دگمه بدون داشتن رايانه ميسر ساخته اند. مدلهاي سال 2009 از نظر فني چندان فرقي با مدلهاي 2010 نکرده اما مشتريان چانه زن و حرفه اي ترجيح مي دهند مدلهاي 2009 را ارزانتر بدست آورند.

اغلب سازندگان ويژگي هاي تقريبا مشترکي را در تلويزيون هاي خود نصب کرده و سرويسهايي مانند BBC iPlayer بر اساس Freesat تنظيم شده است. همه تلويزيون هاي مذکور داراي درگاه اترنت(Ethernet)  براي اتصال به شبکه در پشت تلويزيون بوده و با وصل کردن کابل مي توان به شبکه اينترنتي که سرويس دهنده مهيا کرده، دست پيدا کرد. پيکره بندي پيچيده اي هم نداشته و با وصل شدن کابل همه چيز به طور خودکار تنظيم مي شود. دستگاه هايي که اتصال بي سيم داشته، نصب شان نيز کمي پيچيده تر است. برخي نيز آماده اتصال بي سيم هستند، يعني با خريد بيسيم به صورت يو اس بي مي توان انرا بي سيم نمود.

در مدلهاي پاناسونيک، Viera cast system و مدل V10 محبوبترين است. با دگمه تعبيه شده روي کنترل ريموت تلويزيون، به يک سري از سرويسهاي آنلاين بخصوص ويديو دسترسي مهيا مي شود. آيکون هاي زير هم منوهاي اصلي را تشکيل داده و دگمه هاي وسط و عقب و جلو کاربر را در انتخاب آسانتر کمک مي کند. حتي کاربر مي تواند جاي اپليکيشن را روي نمايشگر تلويزيون جا بجا کند. سرويس موسوم به Q و جعبه ويديويي Q. Video نيز در آن تعبيه شده است.ديدن آب و هوا ، سرويس مولتي مدياي PICASA يورواسپورت و يو تيوب از ديگر سرويسهاي فعال اينترنتي روي اين تلويزيون به شمار مي آيد. وقتي آيکوني انتخاب مي شود کل صفحه را مي پوشاند و کاربر بهتر به آن دسترسي مي يابد. با کليدهاي مخصوص قابليت تايپ اسم و رمز روي يوتيوب و ساير سرويسها را دارد. با تلفن همراه نيز تلويزيون کار کرده و کليدهايش شبيه ان طراحي شده تا کاربر احساس راحتي بهتر کند. نکته منفي اينکه کليد شو هاي جديد يوتيوب روي آن فعال نيست. سرويسهايي مانند اسکايپ براي چت نداشته و سرويس اجاره ويديو نيز ندارد.سرويس فيلم هم به فرمت Mpeg2 محدود شده است و ساير فرمتها در آن جواب نمي دهد. پاناسونيک قول داده در مدلهاي جديدتر سرويسها را به روز نمايد.

و اما مارک فيليپس تلويزيون هاي اينترنت دار خود را تحت نام NetTV راهي بازار کرده است. مثلا مدل 9704 داراي استاندارد واي.فاي بيسيم بوده و مرورگر اينترنتي آن کاملتر از بقيه بوده و کاربر از طريق صفحه تلويزيون به راحتي اينترنت را مرور مي کند. سايتهاي برگزيده و صفحهت برگزيده مخصوص در منوي مرورگر موجود است.کاربر به آساني نام وب سايت مورد نظر را تايپ کرده و وارد سايت مورد نظر خود مي شود. فايل هاي سي.اس.اس و فايلهاي فلش البته روي اين مدل مشکل داشته و پخش نمي شوند. تايپ آدرس سايتها کمي کند بنظر مي رسد و مانند آن است که در حال تايپ با رايانه اي با حافظه موقت پايين هستيد. فايل هاي ويديويي با فرمت .VOB روي آن پخش مي شوند.استاندارد DLNA که وظيفه اش به اشتراک گذاري فايلها روي شبکه هاي خانگي است، در اين مدل ديده مي شود.

مارک بعدي سامسونگ است که تحت نام Internet@TV اجازه دسترسي کامل به اينترنت را نمي دهد! بلکه ابزار ياهو را در خود جاي داده و آب و هوا ، اخبار، قيمت بازار سهام و سري بازي هاي رايانه اي را داراست. يوتيوب و توييتر هم آيکونهاي مخصوص به خود را دارد و تله تکست و فال بيني را نيز با دگمه روي کنترل ريموت در خود جاي داده است. انتخاب واي.فاي را نيز بر عهده کاربر قرار داده است. از فضاي موجود در نمايشگر به نحو مطلوبي استفاده شده است. استفاده از کيبورد به ترتيب الفبا بوده و اما تسهيلاتي براي ذخيره اسم و نام رمز مثلا يوتيوب روي آن موجود نيست.

استاندارد DLNA هم براي دريافت فايلهاي به تشتراک گذاشته روي شبکه در دسترس از طريق ليست موجود در ورودي هابا دگمه اختصاصي روي کنترل ريموت است.محتويات داخل فلش يو.اس.بي هم قابل اجرا و نمايش است.انتخاب موسيقي مورد نظر براي پخش تصاوير و آلبوم خانوادگي روي تلويزيون قابل دسترسي است.البته دسترسي به فولدر تصاوير کمي مشکل به نظر مي رسد. فرمتهاي ويديويي بيشتري در اين مدل تلويزيونها حمايت و اجرا مي شود. فرمتهايي مانند Mpeg2، DivX ، WMV، Xvid و MKV به اجرا در امده و قابليت نمايش پيدا مي کنند. فايل هاي صوتي ام.پي.تري و AAC را نيز جواب مي دهد.

اما مارک سوني جديدترين فناوري ها را در تلويزيون هاي اينترنت دار بکار برده است.دو استاندارد DLNA و Applicast در آن باز شده و اجرا مي گردند.محيطي مانند پلي استيشن را روي صفحه تلويزيون مي بينيم. Applicast مانند سامسونگ يک سري امکانات مخصوص به صورت آيکون هاي ويژه دارد. ساعت جهاني و محلي، ماشن حساب، خوانش RSS، ايجاد فريم و قاب براي عکسها و ... از جمله ويژگي هاي آن است. فايل ويديويي .VOB اجرا شده و عکس آلبوم هاي آهنگ به صورت انلاين روي صفحه نمايش داده مي شود. فهرست بندي البته کمي ضعيف ظاهر شده و سوني قول داده در مدلهاي بعدي آنرا جبران نمايد.

در مارک ال.جي تنها سري اس.ال 9000 براي کريسمس قابليت اينترنتي بودن را داشت و اجراي فايل از روي يو.اس.بي را هم دارد. NetCast  در سيستم هاي ال.جي ديده شده و در حال توسعه است.

همانطور که ديده شد تلويزيون هاي اينترنت دار در دوران طفوليت خود بسر برده و جاي توسعه بسيار دارند.برنامه ها و وب سايتهاي انتخاب شده در ليست ، آسان بودن کليدها و کيبوردها از جمله مسايل قابل توسعه در اين نوع تلويزيون هاست.سامسونگ که طليعه دار فناوريهاي جديد است در اين بحث ضعيف وارد شده است. بسته به نوع استفاده از سايتها و اپليکيشن ها هر مدلي از مدلهاي ذکر شده قابليت خاص خود را دارد.