كد خبر : 3913     تعداد بازدید: 338

اخبار پژوهشکده
حافظه هيبريدي چيست و چه تفاوتي با HDD و SSD دارد؟

آيا براي نخستين بار است که نام حافظه يا ديسک سخت هيبريدي به گوش شما مي‌رسد؟ قطعا شما تنها نيستيد و بسياري ديگر نيز در اين زمينه چيزي نشنيده‌اند. اين فن آوري جديد بوده و هنوز به شکل انبوه در بازار سخت افزار وجود ندارد و در نتيجه اطلاعات چنداني از آن نزد عموم کاربران موجود نيست؛ اما بگذاريد شما را با اين درايو‌ها آشنا سازيم.

به گزارش «تابناک»، امروز مي‌خواهيم درباره حافظه‌هاي هيبريدي، نحوه کار و مزاياي آن‌ها صحبت کنيم؛ تا آنجا که خلاصه وار مي‌توان گفت، تفاوت اين نوع از حافظه با دو نوع SSD و HDD در نحوه کش کردن داده‌هاست. کش کردن داده‌ها به عمليات ذخيره داد‌هاي تازه استفاده شده براي کاربري آتي اطلاق مي‌شود که عموما بين RAM و CPU انجام مي‌شود. اين امر منجر به سريع شدن محاسبات آتي و صرفه جويي در زمان مي‌شود.

درايو يا حافظه هيبريدي هم عمليات کش داده‌ها را انجام مي‌دهد؛ اما نه در بين RAM و CPU بلکه بين RAM و خود حافظه.
حافظه هيبريدي چيست و چه تفاوتي با HDD و SSD دارد؟

يک حافظه هيبريدي چگونه حافظه اي است؟

بگذاريد دقيق‌تر بررسي کنيم. تا اواخر سال2012 توليدکنندگان حافظه يا HDD – Hard Disk Drive – و يا SSD – Solid State Drive – و يا هر دو آن‌ها را با هم توليد مي‌کردند. SSD‌ها در داخل خود از ساختاري شبيه به RAM‌ها برخوردارند و پوشيده از مدارهايي هستند که اقدام به ذخيره اطلاعات با سرعت بالا مي‌کنند. بر خلاف HDD‌ها که در آن‌ها هيچ نشاني از عمليات مکانيکي نيست.

حافظه هيبريدي تلفيقي از HDD و SSD است. در اين نوع حافظه، دو نوع ساختار HDD و SSD وجود دارد که از اولي براي ذخيره داده‌ها و از دومي براي کش کردن داده‌ها استفاده مي‌شود. در نتيجه، چنانچه بعدا CPU به اين داده‌ها نياز باشد، دسترسي به آن‌ها فوق العاده سريع‌تر خواهد بود. يک حافظه هيبريدي، يک HDD است که از ساختار SSD براي کش کردن داده‌ها بهره مي‌گيرد.
حافظه هيبريدي چيست و چه تفاوتي با HDD و SSD دارد؟


همان گونه که مي‌دانيد، در SSD‌ها خبري از ديسک گردان نيست. بر خلاف آن HDD ساختاري متشکل از ديسک‌هاي مغناطيسي دارد که داده‌ها روي آن‌ها ذخيره مي‌شوند؛ اما در SSD جاي اين ديسک‌هاي مغناطيسي را مدارهاي الکتورنيکي گرفته‌اند و هيچ عمليات مکانيکي وجود ندارد. در نتيجه سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات در آن‌ها بيشتر است.

در حافظه هاي هيبريدي اين هر دو عمليات وجود دارد. نوع Firmware موجود در اين حافظه ها به گونه اي است که نوع داده هاي استخراج شده را رصد ميکند و آن دسته اي را که به ميزان بيشتري استخراج شده و مورد استفاده قرار گرفته اند، بر روي بخش SSD ذخيره ميکند. در نتيجه زمان بعد که CPU نياز به آنها داشته باشد با سرعت بيشتر و بدون نياز به درگير کردن ديسک هاي مغناطيسي قابل دسترس هستند.

بار اولي که بر روي يک حافظه هيبريدي اقدام به خواندن اطلاعات ميکنيد سرعت با HDD چندان تفاوتي ندارد اما به مرور زمان که به استفاده از آن ادامه ميدهيد، سرعت بازيابي اطلاعات شما بيشتر خواهد بود.

در نهايت اينکه اين تکنولوژي جديد جايگزين مناسبي براي SSD خواهد بود زيرا اينگونه حافظه ها اکنون بهاي زيادي در بازار دارند. حافظه هاي هيبريد ميتواند سرعت و ظرفيت را همزمان با يک بهاي معقول به کاربران عرضه کنند.