كد خبر : 734     تعداد بازدید: 495

اخبار پژوهشکده
هشدار درباره عوارض جسماني استفاده از لپ‌تاپ

طرح لپ‌تاپ و شيوه استفاده از آن موجب مي‌شود تا دانش‌آموزان و کارمندان و ساير کاربران حرفه‌اي اين دستگاه در موقعيت نامناسبي از آن استفاده کنند

به گزارش هلث دي نيوز، به گفته محققان، نحوه استفاده از لپ‌تاپ و موقعيت قرار گرفتن افراد باعث فشار بر عضلات، تضعيف گردن، شانه‌ها و مصدوميت دست مي‌شود.محققان دانشگاه کاروليناي شمالي مي‌گويند: جدا نبودن کيبورد از مانيتور سبب افزايش احتمال بروز عوارض جسماني مي‌شود.

دکتر کوين کارنيرو يکي از پزشکان دانشکده پزشکي دانشگاه کاروليناي شمالي مي‌گويد: در موقعيت نامناسب قرار گرفتن بدن و انگشتان دست مي‌تواند باعث آسيب در اعصاب مچ دست شود. موقعيت نامناسب گردن و شانه‌ها به هنگام استفاده از لپ‌تاپ نيز بر عضلات فشار مي‌آورد و باعث گرفتگي شان مي‌شود.

کاربرد رايانه با وجود مزاياي فراوان تبعات منفي هم دارد. کافي است به هشدارهاي گاه‌به‌گاه پزشکان درباره پيشگيري از بيماري‌هاي ناشي از نشستن‌هاي طولاني و خيره شدن به صفحه مانيتور توجه کنيد.

محققان مي‌گويند هنگام کار با لپ‌تاپ اگر بيش‌ازحد به جلو خم شويد، بر شانه و عضلات گردن به‌علت تحمل وزن سر فشار زيادي وارد مي‌شود. به همين علت هنگام کار با لپ‌تاپ پشت خود را تا حد امکان صاف نگه داريد و از خم شدن روي صفحه کليد بپرهيزيد. براي يادآوري اين نکته يک تکه کاغذ روي صفحه نمايش بچسبانيد و هربار که آن را مي‌بينيد وضعيت نشستن خود را تنظيم کنيد.

هر نوبت، بيش از ?? دقيقه با لپ‌تاپ کار نکنيد. پس از ?? دقيقه چند قدم راه برويد و با نرمش‌هاي ساده، گردن، بازو، مچ و دست و پا را حرکت دهيد.

فاصله چشمان شما با صفحه نمايش بايد بين ?? تا ?? سانتي‌متر باشد. سعي کنيد چشمان شما با قسمت بالاي صفحه نمايش طوري تنظيم شود که ستون فقرات‌تان صاف باشد.

اگر صفحه نمايش در يک خط مستقيم قرار بگيرد براي چشمان شما راحتي بيشتري به همراه خواهد داشت و براي جلوگيري از خستگي چشم هر ?? دقيقه به مکاني دور نگاه کنيد.موقع استفاده از لپ‌تاپ حتي‌المقدور سعي کنيد آن‌را روي پاي خود نگذاريد و مانند يک رايانه خانگي آن را روي ميز بگذاريد و با نشستن روي صندلي کار خود را با اين نوع رايانه قابل حمل انجام دهيد.ارتفاع صندلي بايد ?? تا ?? سانتي‌متر و در حد امکان قابل تنظيم باشد. رويه صندلي بايد از جنسي باشد که به‌اصطلاح بتواند تنفس کند، هوا را از خود عبور دهد و موجب تعريق نشود.

عرض پشتي صندلي بايد حداقل ?? تا ?? سانتي‌متر و ارتفاع آن حداقل ?? تا ??? سانتي‌متر باشد. پشتي صندلي بايد قوس مقعر داشته باشد تا گودي کمر به‌راحتي در آن جاي بگيرد.صندلي‌هاي مورد استفاده در کار با لپ‌تاپ و رايانه بهتر است دسته‌دار و دسته آن با ارتفاع ميز کار مطابقت داشته باشد.

از ديگر شرايط مهم کاري هواي تازه در زمان کار با لپ‌تاپ است. استفاده از تهويه مطبوع اثر چشمگيري در جلوگيري از خستگي کار با رايانه دارد. دماي مناسب ?? تا ?? درجه سانتي‌گراد براي کار مناسب است

براي جلوگيري از بي‌حسي پا مي‌توانيد از زيرپايي استفاده کنيد. کفپوش چوبي يا پلاستيکي در محيط کار نقش مهمي در جلوگيري از ايجاد الکتريسيته ساکن دارد.همچنين هنگام کار با رايانه توجه داشته باشيد که مچ دست شما نبايد در حالت خم قرار گيرد و در زمان استفاده از صفحه کليد، ماوس و ساير وسايل ورودي، مچ بايد در امتداد ساعد باشد تا دچار عوارض مزمن مچ دست نشويد. به‌طورکلي هنگام کار با رايانه، بازوها و آرنج‌ها زماني آرامش دارند که نزديک بدن باشند.