كد خبر : 800     تعداد بازدید: 852

اخبار پژوهشکده
اينترنت 1 گيگابايتي
دانلود فيلم در 12 ثانيه
با اينترنت يک گيگابيتي چه کار مي‌شود کرد؟
 در حالي‌که کره جنوبي با متوسط پهناي باند 12 مگابيت بر ثانيه سريع‌ترين اينترنت جهان را ارايه مي‌دهد، دولت اين کشور قصد دارد تا 2 سال آينده اينترنت 1000 مگابيتي را در اختيار شهروندان خود قرار دهد.
  سرعت اينترنت با شتاب در کشورهاي دنيا در حال افزايش است، در حالي که بسياري از کشورها روي سرعت‌هاي چند ده مگابيت بر ثانيه متمرکز شده‌اند، کره‌جنوبي تصميم دارد تا دو سال آينده، اينترنت يک گيگابيتي را به کاربران خود ارائه کند.
به گزارش بي‌بي‌سي، هرچند کره‌جنوبي پيشتازترين کشور جهان در فناوري اينترنت به شمار مي‌رود، اما به اين حد هم قناعت نکرده و تصميم دارد سرعت اينترنت خود را افزايش دهد. جالب اينجاست که مقامات کره‌جنوبي به سرعت‌هاي 100، 200 و حتي 500 مگابيت بر ثانيه هم راضي نيستند و قرار است اين کشور تا سال 2012 به اينترنت 1024 مگابيت بر ثانيه‌اي يا به اصطلاح 1 گيگابيتي تجهيز شود. دولت اين کشور نزديک به 34هزار ميليارد وون معادل با 19 ميليارد دلار براي تکميل اين طرح هزينه خواهد کرد که تقريبا معادل بودجه سالانه آموزش در اين کشور است. به اين ترتيب سرعت ارتباط اينترنتي خانه‌هاي کره‌جنوبي 500 برابر سرعت فعلي در کشور انگلستان خواهد شد.
کره‌جنوبي هم‌اکنون صاحب سريع‌ترين اينترنت جهان است. متوسط سرعت اينترنت در اين کشور بر اساس گزارش شرکت آکاماي، 12 مگابيت بر ثانيه است که در جهان بي‌نظير است.
يک روز معمولي در خانواده‌اي معمولي
خانواده کونگ جزو اقشار معمولي کره‌جنوبي هستند که از مزاياي اينترنت پرسرعت بهره‌مند مي‌شوند. در يک روز عادي، کوين (يکي از فرزندان اين خانواده) در اتاق خواب خود سرگرم بازي‌هاي آنلاين است که در کشور کره‌جنوبي به عنوان ورزشي ملي پذيرفته شده است. در اتاق پذيرايي هم يونيس به همراه کودک خردسالش در حال تماشاي برنامه‌هاي تلويزيوني هستند که از طريق اينترنت براي آن‌ها فراهم شده است. با مشترک شدن در يک سرويس تلويزيون اينترنتي با هزينه ماهيانه 19 دلار ، اين خانواده به ده‌ها شبکه تلويزيوني معمولي، هزاران فيلم و سرويس‌هايي مانند توئيتر دسترسي دارند. سرعت اينترنتي که اين خانواده از آن استفاده مي‌کنند 100 مگابيت بر ثانيه است، اما در مورد اينترنت با سرعت 1000 مگابيت بر ثانيه چه مي‌توان گفت؟
بايد گفت اين سرعت در جهان بي‌نظير و دست‌نيافتني است. در کشورهايي مانند انگلستان حداکثر سرعت اينترنت به چند درصد اين ميزان نيز نخواهد رسيد. اين در حالي است که وزير فرهنگ انگلستان اعلام کرده اين کشور تا سال 2015 سريع‌ترين اينترنت اروپا را خواهد داشت. البته برخي شرکت‌ها اکنون اينترنت 50 مگابيتي را ارائه مي‌دهند و دولت نيز تضمين کرده تا انتهاي فعاليت مجلس فعلي اين کشور، هر شهروند انگليسي به اينترنت 2 مگابيتي دسترسي داشته باشد.
اما واقعا اينترنت 1 گيگابيتي به چه کار مي‌آيد؟
اول از همه اين‌که شما مي‌توانيد هر فيلم دلخواهي را در مدت 12 ثانيه دانلود کنيد. استفاده ديگر، تماشاي فيلم به صورت آنلاين است. در حالي که وزارت فرهنگ و رسانه انگلستان سرعت 2 مگابيت را براي تماشاي فيلم آنلاين کافي دانسته، اما با همه‌گير شدن نسل بعدي فيلم‌هاي با کيفيت بالا، اچ.دي، ديگر نمي‌توان روي اين سرعت‌ها حساب کرد.
به گفته سازمان ديسک‌هاي بلو-ري، تماشاي آنلاين يک فيلم اچ.دي به سرعت 40 مگابيت بر ثانيه احتياج دارد و اين حداقل ميزان تعيين‌شده است. تصاوير 3بعدي احتياج به سرعت بيشتري دارند و قالب تصويري سوپر اچ.دي که تا دهه آينده معرفي مي‌شود، حتي به خطوط اينترنتي از به‌مراتب سريع‌تر احتياج خواهند داشت.
تعداد پيکسل‌هاي تصاوير سوپر اچ.دي 16 برابر تصاوير اچ.دي فعلي است و نسخه‌هاي فشرده شده آن حداقل به پهناي باند 320 مگابيت بر ثانيه احتياج دارند. نسخه غير فشرده آن نيز به 24 گيگابيت بر ثانيه براي انتقال اطلاعات نياز دارد.
همه اين‌ها نشان از ضرورتي اجتناب‌ناپذير در آينده نزديک دارند، اين‌که حتي رواج اينترنت 1 گيگابيتي در کره‌جنوبي نيز براي ورود به آينده کافي نيست!